Nemcsak csinos és jól táncol, de 8 éves kora óta rendületlenül írja számait.
Európa Shakirára elsősorban a nagy sláger, a Whenever, whenever kapcsán figyelt fel. Sajnos nem az énekesnő hangjára, hanem sokkal inkább a csípőmozgása keltett érdeklődést. Pedig a 26 éves popsztár első lemeze 13 éves korában jelent meg, eddigi pályafutása alatt egy Grammy-t és két latin Grammy-díjat is kiérdemelt.
Honfitársa, a világhírű író, Gabriel Garcia Marquez így fogalmazott a fiatal énekesnőről: „Shakira zenéje teljesen egyedi, senki sem tud úgy táncolni és énekelni mint ő. Olyan ártatlan érzékenység árad belőle, mintha ő találta volna fel.”
Shakira, vagyis az „örömmel teli nő” ellentmondásos személyiség: a természet megszállottja, de egy órát sem bír ki az elektromos gitárja nélkül. Három nyelvet beszél, de leginkább spanyolul szereti kifejezni magát. Eddigi életútja klasszikus dél-amerikai sikertörténet.
Leánykori nevén Isabel Mebarak Ripoll 1977. február 2-án született a kolumbiai Barranquilla városában. Vérében anyai ágról kolumbiai, míg apai vonalon libanoni vér csörgedezik. Első számait 8 évesen írja. 13 évesen félbehagyva tanulmányait modellkarrier reményében Bogotába költözik, de rövid időn belül ajánlatot kap a Sony Records Colombiától. Első albuma, a Magia (Varázslat), nem kap nagy elismerést, pedig már ekkor is érezhető dalszerzői tehetsége.
Az első kudarc után belekóstol a színészkedésbe is, az El Oasis című szappanopera révén. Miután elvégzi a gimnáziumot újra a zene felé fordul, két egymást soron követő albuma a Peligro (Veszély) és a Pies Descalzos (Mezítláb) pár év alatt meghozza a várt sikert: Brazíliában és Dél-Amerikában több, mint egymillió példányban keltek el, és Spanyolországban is rendkívül népszerűek. Az igazi nagy áttörést következő albuma, a Donde Estan Los Landrones? hozza meg, aminek Emilio Estefan (Gloria Estefan férje) a producere. Shakira innentől kezdve a latin zene egyik jelentős képviselője, albuma többszörös platinalemez lett USA-ban, Argentínában, Kolumbiában, Chilében és Mexikóban, míg Spanyolországban „csak” egyszeres platina. 2000-ben megkapja a legjobb pop énekesnőnek járó Grammy-t, és két díjat is kap a Latin Grammy-n. Az MTV Unplugged fellépés sikerének hatására és Gloria Estefan ösztönzésére 2001-ben készíti el angol nyelvű albumát, a Laundry Service-t (Mosoda). Érdekesség, hogy a felvételeket egy mobil stúdióban, Uruguay vidékeit járva készítette el. Egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy a környezet ősi energiáiból merítve ihletet, olyan érzelmeket szabadított fel magából, mint még soha.
Legutóbbi lemezének jellegzetes hangzásvilágát a különböző kultúrai hatások adják. Az Objection igazi tangó, az Eyes Like Yours kifejezetten közép-keleti dallamokat használ. Ezzel szemben a Whenever, whenever pop, míg az Underneath Your Clothes lírai rock.
„Kolumbiában születtem és nőttem fel, de olyan bandákat hallgattam, mint a Led Zeppelin, a Cure, Police, Beatles és a Nirvana. Szerettem a rockos hangzást, másfelől apám libanoni származása miatt az arab ízléshez és kultúrához vonzódom. Mégis eggyé tudom olvasztani ezeket a hatásokat a zenémben.”
Az énekesnő számára nagy kihívást jelentett, hogy angolul írja meg számait.
„Az első szám amit megírtam angolul, az Objection volt. Imádkoztam Istenhez, hogy küldjön nekem egy jó dalt, és a számot pár órával később már meg is írtam. A zene és a szöveg egyszerre készült el, csodálatos érzés volt.”
"A világ a technika révén kicsi lett, a zene eklektikus, az ízlésünk nyitott, így várható volt a kultúrák keveredése" - nyilatkozta, majd szünetet tartott, hogy hangsúlyozza a lényeget - "de a Rock and Roll örök.”
Forrás: DANUBIUS ONLINE